AI vo všeobecnom vzdelávaní

Umelá inteligencia (AI) predstavuje významný nástroj, ktorý môže zefektívniť vyučovanie spoločenskovedných a prírodovedných predmetov v Súkromnej škole umeleckého priemyslu v Žiline. Jej aplikácie siahajú od personalizácie učebných plánov a podporných nástrojov pre učiteľov po nové metódy hodnotenia, spätnej väzby a analýzy pokroku žiakov. Vďaka schopnosti AI spracovať a analyzovať veľké množstvo údajov je možné vytvoriť vzdelávacie prostredie, ktoré reaguje na individuálne potreby a tempo každého žiaka. Nástroje AI, ako napríklad ChatGPT, Microsoft CoPilot, Gemini a virtuálni asistenti, môžu poskytnúť okamžitú spätnú väzbu žiakom a podporu, čím uľahčujú priebeh vzdelávacieho procesu. Potvrdilo to aktualizačné vzdelávanie učiteľov všeobecnovzdelavacích predmetov, ktoré sa uskutočnilo v čase jesenných prázdnin pod vedením Mgr. Evy Mundierovej.

AI ponúka špecifické prínosy, ktoré obohacujú tradičné metódy a formy vyučovania, napr. tvorba interaktívnych jazykových kurzov, personalizované cvičenia a spätná väzba od jazykových aplikácií, prekladové nástroje na učenie slovných spojení a fráz, simulácia historických udalostí, návšteva virtuálnych prehliadok múzeí a galérií, simulované rozhovory s historickými osobnosťami, simulácie demokratických procesov a ekonomických modelov riadenia štátov, interaktívne výučbové cvičenia na vizualizuláciu abstraktných matematických pojmov, simulácie fyzikálnych a chemických javov, automatizované cvičenia a testy na upevnenie základných pojmov, vzťahov a súvislostí.

Napriek veľkému množstvu výhod, použitie AI vo všeobecnom vzdelávaní prináša nové výzvy, ako je ochrana súkromia, rozvoj čítania s porozumením a kritického myslenia u žiakov, ktorí by sa nemali spoliehať len na moderné technológie. Problematikou AI vo všeobecnom vzdelávaní sa zaoberáme od školského roku 2022/2023.

PaedDr. Peter Majer, MBA