Čitateľská súťaž má ďalšie výherkyne

Víťazkou školskej čitateľskej súťaže s názvom „Kniha“ za mesiac marec 2024 v slovenskej sekcii sa stala Janka Gordíková z II.A. Napísala recenziu na knihu „Panstvo soli a smútku“ od autorky Erin A. Craig.

Janke po dlhšom čase, kedy si nevedela nájsť čas na čítanie, poprípade čítala len školské materiály, táto kniha veľmi sadla. Oddýchla si pri nej, no zároveň prebdela nejednu noc. Nemohla zaspať s tým, že by nevedela, čo sa stane Annaleigh a jej sestrám na ich statku v Highmoore.

Otvára knihu a ocitá sa pohrebe. Nevie koho, iba vie, že číta o ľude Soli a je súčasťou akéhosi smútočného obradu. Po pár stránkach už vie, že osem sestier, ich otec a nevlastná matka smútia za jednou zo sestier – Euláliou. Roky predtým zomreli štyri staršie sestry, na prvý pohľad za normálnych okolností, no pravda je iná a o niečo desivejšia. Po okolitých ostrovoch sa povráva, že rodina Thaumasových je prekliata. Annaleigh kliatbe neverí, ale takisto neverí na náhodné úmrtia svojich sestier. Začne pátrať po vrahovi Eulálie. Medzitým sa na panstve Highmoore zruší smútok a macocha Morella usporiada ples. Dievčatá nájdu tajnú chodbu v jaskyni, cez ktorú sa vedia dostať na akékoľvek miesto, na ktoré v danom momente myslia. Tu sa začína ich plesová sezóna. Každý večer sú v inom meste, v inej sále, tancujú a zabávajú sa. Jedine Annaleigh sa to nezdá. V prístave stretáva syna kapitána, ktorý sa jej predstaví ako Cassius a Annaleigh po prvýkrát cíti motýle v bruchu a červeň v lícach. Aby však nebolo všetko ružové a ideálne, zomierajú rovno dve sestry naraz. Pomedzi to Annaleigh objaví skicár najmladšej Verity, kde vidí svoje mŕtve sestry nakreslené v hrôzostrašných podobách, v neprirodzených polohách s desivým úškrnom, z ktorého ju mrazí. Keď sa spýta Verity, ako je možné, že takéto vecí kreslí, tá jej s pokojom odpovie, že ich skrátka vidí, a že o chvíľu ich bude vidieť aj  Annaleigh. Hlavná postava skutočne začne vidieť nielen duchov mŕtvych sestier, ale aj iné, znepokojujúce výjavy. Pridá sa k tomu nespavosť, paranoja a hlavná postava má pocit, že sa  o chvíľu zblázni. Cez mnohé úmrtia, desivé opisy Verityných kresieb a Annaleighniných nočných môr sa Janka ocitá v obrovskom knižnom finále…

Janku bavil mix žánrov, ktoré spozorovala počas čítania. Jej očakávania obsahovali len fantasy, postupne však zisťovala, že ide aj o detektívku. Po prečítaní opisov kresieb a vykreslenej atmosféry okolo úmrtí a nadprirodzených javov išlo aj o horor a thriller. Celkom sa jej pozdávala aj romantická linka príbehu. Trochu ju mrzí, že si nevytvorila nijaký špeciálny vzťah k žiadnej z postáv. Prišli jej priemerné, nie extra zaujímavé, ale v knihe fungovali výborne. Ešte má jednu výčitku – počas čítania mala flashbacky z iných kníh, filmov, dokonca z rozprávok. Autorka sa inšpirovala nemeckou gotickou rozprávkou o dvanástich princeznách, ktoré chodili na tajné bály a zodrali pritom svoje črievičky. To bola jedna z hlavných dejových línií, ktorá bola iba výplodom paranoidnej mysle Annaleigh. Pravda je ale taká, že ju to donútilo znova premýšľať nad príbehom. Podľa Janky je to veľmi dobrá knižná voľba na búrkový večer pod dekou, aby hororové časti rozšírili atmosféru a  donútili čitateľa ponoriť sa do rodinnej tragédie a prekliatia na panstve Highmoore.

Víťazkou čitateľskej súťaže v anglickom jazyku za mesiac marec 2024 je Tamara Laurincová z II.A. Tamara sa pomaly, ale isto stáva odborníčkou na japonskú literatúru. Tentokrát si vybrala autorku Mieko Kawakami a jej knihu „Breasts and Eggs“, ktorá je považovaná za jednu z top kníh roku 2020.

Príbeh sa odohráva v súčasnom Japonsku a čitatelia majú možnosť sledovať život troch žien. Natsuko je rozprávačkou celého príbehu, ďalej sa stretávame s jej staršou sestrou Makiko a jej dcérou Midoriko. Celý príbeh je rozdelený do dvoch častí. Hlavnou témou prvej časti je túžba Makiko po plastickej operácii (zväčšenie pŕs), čo nás prinúti zamyslieť sa nad všeobecným chápaním krásy a akceptácie seba samého. Druhá čas sa odohráva o dekádu neskôr a zameriava sa hlavne na Natsuko, ktorá bojuje s otázkami vlastnej autonómie a materstva. Je to žena bez partnera, ale s veľkou túžbou po dieťati, a preto sa rozhodne pre darcu spermií. Autorka sa zaoberá otázkami, ako napr. Sú ľudia sebeckí, ak chcú mať dieťa? Je skutočne zlé, ak nemáte inú možnosť a oslovíte darcu spermií? Dôvody prečo áno a prečo nie stať sa matkou sú v tomto príbehu dôkladne rozobraté. Každá ženská postava zvádza boj každej ženy. Tretia postava, 12-ročná Midoriko, zachytáva svoje myšlienky do denníka. Môžeme vidieť, ako sa zaoberá myšlienkou premeny na ženu, ako ju to desí a hnevá. Nerozumie svojmu telu a ani ako sa mení. Zároveň sledujeme komplikovaný vzťah medzi matkou a dcérou. Tamara píše, ako hlboko sa jej dotkol tento príbeh a myslí si, že pre každú ženu by mala byť táto kniha tou, ktorú by si mala určite prečítať.

Víťazkám marcovej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Dagmar Baranová