Výherkyňou školskej čitateľskej súťaže „Kniha“ za mesiac marec 2025 v kategórii recenzia slovensky písanej knihy sa stala Tamara Laurincová z III.A, ktorá prečítala knihu „Zvieracia farma“ od Georga Orwella.
Príbeh sa odohráva na farme, kde zvieratá zvrhnú svojho ľudského pána, farmára Jonesa a prevezmú kontrolu nad farmou. Spočiatku sú poháňané ideálmi rovnosti a slobody, no postupom času sa moc sústreďuje v rukách niekoľkých jedincov. Prasatá, vedené hlavným prasaťom Napoleonom, postupne vytvoria nový autoritatívny režim, ktorý sa nelíši od tyranie pôvodného ľudského majiteľa. Autor brilantne ukazuje, ako sa revolučné ideály môžu premeniť na despotizmus a ako propaganda a manipulácia vedú k podrobeniu más. Autorov štýl písania je jednoduchý, no mimoriadne účinný. Postavy v knihe predstavujú totiž skutočné historické osobnosti, pričom ich charaktery sú vykreslené tak, že čitateľ chápe ich symbolický význam. Toto dielo je ostrou alegóriou na totalitné režimy, najmä na sovietsky komunizmus pod vedením Josifa V. Stalina.
Toto dielo poukazuje na to, ako sa totalitné režimy udržiavajú pri moci prostredníctvom propagandy, strachu a prekrúcania reality. Slávna veta: „Všetky zvieratá sú si rovné, ale niektoré sú si rovnejšie.“ výstižne vystihuje pokrytectvo mocných a nerovnosť v spoločnosti. Najdesivejšie na tomto diele je to, že jeho význam je aj dnes mimoriadne aktuálny. Toto dielo nás nabáda k zamysleniu sa nad tým, ako fungujú spoločnosti a aké mechanizmy vedú k vzostupu a pádu totalitných režimov. Tamara po prečítaní tohto diela zostala veľmi nešťastná, ale nie nešťastná tak, že jej bolo do plaču. Bola skôr frustrovaná a nahnevaná, že takéto veci sa stále dejú a najhoršie na tom je, že ľudia to ani nevidia. Určite toto dielo odporúča, ak niekoho baví história a politika.
Čitateľskú súťaž v kategórii recenzia anglicky písanej knihy za mesiac marec 2025 vyhrala Karolína Kasajová z II.A s recenziou knihy „The Picture of Dorian Gray“, ktorej autorom je známy írsky dramatik, prozaik a básnik Oscar Wilde.
Oscar Wilde bol známy svojím dôvtipom, uštipačným humorom, okázalým štýlom a kritikou britskej spoločnosti. Bol jednou z najznámejších osobností svojej doby a vyššia spoločnosť, ktorá ho najprv milovala pre jeho intelekt a estetické cítenie, ho nakoniec odsúdila do záhuby kvôli jeho homosexualite. Som veľmi rada, že Karolína tentoraz siahla po svetovej klasike, lebo ako sama vo svojej recenzii píše, tento román nepatrí medzi typ kníh, ktoré bežne číta a o to viac ma teší, že odštartoval jej chuť pustiť sa do čítania ďalších diel svetovej literatúry. Jej recenzia je brilantne napísaná a všíma sa viaceré aspekty tohto diela – od obsahu prepojeného s vývojom hlavných postáv prechádza do kritickej analýzy spoločnosti vo viktoriánskom Anglicku, uvedomuje si, ako postavenie a reputácia človeka menia jeho charakter a správne postrehla aj nadčasovosť tohto diela v zmysle filozofických otázok a myšlienok, ktoré sú stále aktuálne a nútia človeka sa zamyslieť aj v modernej dobe.
Oscar Wilde bol majstrom slova a duchaplnej konverzácie s vycibreným vkusom a veľmi ostrým jazykom, preto – rovnako ako Karolína – zakončím svoj článok jedným z mojich obľúbených citátov, ktorý má skutočne nadčasovú platnosť a vystihuje pravdu o svete nielen minulom, ale aj súčasnom: „V dnešnej dobe ľudia poznajú cenu všetkého a hodnotu ničoho.“
Víťazkám marcovej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.
Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD.