Vyhodnotenie školskej čitateľskej súťaže

Výherkyňou školskej čitateľskej súťaže „Kniha“ za mesiac máj 2023 v kategórii recenzia slovenskej literárnej tvorby sa stala Natália Magočová z III.A, ktorá napísala recenziu na knihu s názvom Na dvore z tŕňov a ruží od autorky Sarah J. Maas.

Natália rada číta fantasy žáner, a preto nám poslala recenziu na prvú časť fantasy série od známej autorky veľmi úspešnej série Trón zo skla. Natália prečítala knihu dvakrát. Prvýkrát si ju vybrala preto, lebo čítala na ňu veľa dobých recenzií a môže uviesť, že neľutuje. Dej bol pre Natáliu od začiatku dobre premyslený a páčilo sa jej autorkino rozdelenie férskej krajiny na sedem dvorov (Jarný dvor, Letný dvor, Jesenný dvor, Zimný dvor, Dvor úsvitu, Denný dvor a Nočný dvor).

„Dej sa začína v ľudskej dedinke, kde sa Feyre stará o svoju chudobnú rodinu tým, že chodí loviť do lesa, inak by umreli od hladu. Keď jedného dňa zastrelí obrovského vlka-féra, na prahu jej úbohej chatrče zastane mohutný zver s vlčou hlavou, losími parohami a dožaduje sa odplaty sa život, ktorý vzala neprávom. Feyre sa náhle ocitá v čarovnej férskej krajine, kde si musí dávať pozor na svoje smrteľné srdce. Postupom času Feyre zisťuje, že mohutný zver nie je žiadne monštrum, ale jeden z Najvyšších Lordov Prithianu, ktorý ju priťahuje a dokonca jej city opätuje. Avšak všetko sa razom zvrtne a Feyre sa ocitá ako väzeň v srdci Prithianu – pod Horou. Tam musí prelomiť kliatbu, ktorá je uvalená na celú krajinu, inak príde nielen o svoj smrteľný život, ale aj o život férov.“

Hlavnou hrdinkou je Freya, ktorú Natália má celkom rada, aj keď miestami jej prišla naivná a otravná, oveľa viac si zamilovala červenovlasého Luciena s jedným zlatým okom a tajomného Rhysanda, ktorý ju okúzlil svojimi fialovými očami. Natália zhodnotila, že táto kniha bola na rozdiel od zvyšných dielov „pomalšia“, ale aj tak sa jej zapáčila natoľko, že siahla po pokračovaní. Bolo tam všetko, čo má rada. Mágia, čary, atraktívne postavy, perfektný „záporák“ a nádherné prostredie. Natália mala od spisovateľky veľké očakávania, keďže jej predchádzajúcu sériu Trón zo skla miluje, preto by dala tejto knihe 4/5 (niekedy to tam všetko ťahal Lucien a pekný opis prostredia). Ak sa má vyjadriť k celej sérií, dala by hodnotenie 5/5. V nasledujúcich knihách sa objavujú nové postavy, ktoré  si hneď obľúbila, lebo každá postava má úžasný charakter a životný príbeh, ktorý ju mnohokrát chytil za srdce. Autorka ma vynikajúci talent písať bojové scény. Bitky z celej knihy boli perfektné (aj keď stále jemne zaostávajú za bitkami v Tróne zo skla).

Keďže čitateľská súťaž v kategórii recenzia anglicky písanej knihy nemala v apríli 2023 žiadneho výhercu/ výherkyňu, dovolila som si za mesiac máj 2023 vybrať rovno dve výherkyne, a to Kristínu Červencovú a Silviu Zelinkovú, ktoré sú obe žiačkami III.B triedy a vo svojich recenziách sa venovali knihám patriacim k diametrálne odlišným žánrom.

Kristína tento raz siahla po žánri sci-fi, ktorého, ako sama píše, nie je veľkým fanúšikom, ale od tejto knihy nemohla odtrhnúť zrak, až kým ju nedočítala do konca. Ide o prózu tureckého umelca C. M. Kosemena All Tomorrows, ktorú napísal a aj sám ilustroval pod pseudonymom Nemo Ramjet. Ako je už v Kristíniných recenziách dobrým zvykom, veľmi presne vystihla podstatu tejto knihy, ktorú si dovolím citovať pre milovníkov sci-fi žánru ako malú „ochutnávku“ v angličtine: “The book presents a pretty authentic reimagining of our future. It gives a glimpse of the evolution of humanity and believe me, it’s not at all the image you have in your head when you say our future. The book attempts to reflect on human nature and thinking in the context of the distant future. It’s quite biologically conceived, it’s even written without any emotion. What it says is very much beyond our comprehension.

Ak za mesiac máj 2023 vyhrala čitateľskú súťaž Kristína Červencová, tak Silvia Zelinková je so svojou recenziou na knihu Song of Achilles od americkej autorky Madeline Millerovej jednoznačne víťazkou tejto súťaže v kategórii recenzia anglicky písanej knihy za celý školský rok 2022/2023. Precízna, precítená, hĺbavá a čitateľsky veľmi zrelá je jej recenzia tejto azda najlepšej súčasnej románovej adaptácie Homéra.

Silviina recenzia je rozdelená do viacerých častí, v ktorých si osobitne všíma postavy, dej a ponúka svoje postrehy, z ktorých je jasné, že túto knihu čítala niekoľkokrát, prirástla jej k srdcu a má ju rozanalyzovanú do najmenších detailov na viacerých úrovniach. A opäť, namiesto zbytočných opisov, páči sa, tu je úvod k Silviinej recenzii: “In short: this book is simply incredible. I have reread it so many times and I enjoy it every time. There are no scenes that are excessive or useless, every word seems to be thought-through and relevant and at no point does the book become boring or like it drags. Madeline greatly works with boring scenes like this, where she somehow makes a long, repetitive time incredibly exciting and interesting to read. The characters are lovely and enjoyable, the story is well-known yet still introduces new things or ways to keep it interesting even if you know it by heart, and the brief references to mythology are fun to spot. The happy scenes are just as good as the sad ones, and Madeline never lets you boil in comfort or anxiety for long.

A toto je len úvod, ktorý je do detailov rozpracovaný na štyroch stranách. Mne, ako učiteľke, neostáva nič iné, len (1) konštatovať, že som nesmierne rada, že máme na našej škole takéto vnímavé čitateľky, ktoré vedia svoje dojmy a postrehy pretaviť do vynikajúcich recenzií, (2) dúfať, že budúci školský rok ma budú zahŕňať rovnako kvalitnými textami, na ktoré sa už teraz teším a, last but not least, (3) poďakovať sa každej jednej z nich, že popri svojej časovej vyťaženosti si vedia nájsť čas aj na takú krásnu záľubu akou čítanie nesporne je. Ďakujem!

Výherkyniam májovej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD.