Deň zápasu za ľudské práva

Deň zápasu za ľudské práva patrí medzi významné udalosti, spojené so spomienkou na 25. marec 1988, kedy sa na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave konala sviečková manifestácia. Ľudia totalitného Československa „bojovali“ so sviečkami v rukách za ľudské práva – právo na rovnosť, ľudskú dôstojnosť, slobodu prejavu, zhromaždenia, demonštrácie, petície, pohybu a vierovyznania.

Je dôležité pripomínať si významné dejinné udalosti a úsilie ľudí v boji za ľudské práva. Marcová sviečková manifestácia znamenala začiatok dôležitého obdobia v boji proti komunistickému režimu v Československu.

Negatívne postoje k totalitnej diktatúre prezentovali žiaci 1. ročníka Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline na vyučovacích hodinách dejepisu prostredníctvom výtvarnej aktivity. Zoznámili sa s hlavnými znakmi totalitných diktatúr (komunizmus, fašizmus, nacizmus) formou individuálnej a skupinovej práce a svoju kreativitu prejavili tvorbou vlastnej knižnej publikácie o diktatúre, ktorej súčasťou boli autorské kresby a básne venované ochrane ľudských práv. 

PaedDr. Peter Majer