Školská čitateľská súťaž má nových výhercov

Výherkyňou školskej čitateľskej súťaže s názvom „Kniha“ za mesiac marec 2023 v kategórii recenzia slovenskej literárnej tvorby sa stala Viktória Hanajíková zo IV. A, ktorú na hodinách slovenského jazyka a literatúry zaujala absurdná dráma a rozhodla sa prečítať knihu s názvom AKO VZNIKÁ SLIEPKA od známej slovenskej dvojice Milan Lasica a Július Satinský.

Viktória chcela prečítať niečo nové a práve na vyučovaní slovenského jazyka a literatúry dostala námet preskúmať absurdnú drámu. Vybrala si preto knihu s názvom Ako vzniká sliepka, ktorá predstavuje súbor všetkých divadelných predstavení komikov a hercov Milana Lasicu a Júliusa Satinského. Diela sú sprevádzané textami piesní, ktoré ju z celého srdca pobavili. Nad jednotlivými sekciami sa však musela pozastaviť, pretože hľadala myšlienku, ktorá tam vlastne nikdy nebola. Ale práve to je podstata absurdnej drámy, nemá ani hlavu ani pätu. Textom chýba klasická kompozícia drámy a dej, no vtipný zámer sa vyskytne v každom prípade. V knihe nesmú chýbať diela, ako napríklad Soireé alebo Nečakanie na Godota.

Zhodnotila, že pri čítaní bolo naozaj jednoduché si predstaviť tento legendárny pár komikov, ako vystupujú na javisku a predvádzajú scénky. Zároveň týmto nahliadla aj do histórie divadla u nás. Toto dielo vidí skôr ako príjemnú oddychovku než ako ťažké čítanie. Schuti sa pri ňom nasmiala nielen na dialógoch, ale aj na názvoch nepochopiteľných postáv. Humor, s ktorým Satinský a Lasica tvorili, je naozaj nenahraditeľný.

Čitateľskú súťaž v kategórii recenzia anglicky písanej knihy za mesiac marec 2023 vyhrala Anna Kováčová z III.B s recenziou románu LOLITA, ktorej autorom je americký spisovateľ a literárny kritik ruského pôvodu Vladimir Nabokov.

Anna opäť nesklamala svojím výberom knihy a siahla rovno po najkontroverznejšom románe 20. storočia, ktorý jeho autor označil za najväčšie nedorozumenie svojho života napriek tomu, že mu priniesol svetový úspech a slávu. Je už dobrým zvykom, že Annine recenzie sú vynikajúce, trefné a plné jedinečných postrehov, ale musím sa priznať, že táto konkrétna (mimochodom 6-stranová!) mi vyrazila dych. Nech mi neangličtinári odpustia, ale táto jej recenzia sa nedá opísať inak ako jediným výstižným anglickým „profound“, pretože neviem nájsť v slovenčine jedno slovo, ktoré by označovalo hĺbku, čitateľskú zrelosť, jazykový cit a hlboké pochopenie tohto mnohovrstvového textu.

Ako Anna sama priznáva, táto recenzia sa jej vôbec nepísala ľahko, už len kvôli kontroverznej téme tejto knihy – erotického vzťahu otca k nevlastnej dcére a poňala ju presne tak, ako si to toto výnimočné dielo zaslúži (ak má byť pochopené a docenené), a to veľmi komplexne. V prvej časti svojej recenzie sa venuje dejovej línii tohto príbehu, v druhej porovnáva román s jeho filmovými spracovaniami (tiež presne vypichla veci, ktoré by menej náročnému divákovi unikli), v tretej časti (na moju veľkú radosť) ocenila jedinečný Nabokovov štýl a jeho hru so slovami a číslami a záverečná časť je venovaná jej vlastným myšlienkam a pocitom, ktoré v nej táto kniha vyvolala. Túto časť budem s jej dovolením citovať: „As you might have noticed, I have lots of feelings about this story and it’s impossible to describe them in one or two words. It was heavy to breathe while reading this, and it has remained with me every time I think about this book. That’s why I definitely don’t recommend this book to people who have a problem with heavier subjects. It’s hard to say if I liked it or not because of its hard-to-digest content. I hope I will not be returning to this story anytime soon but for all the right reasons. Nabokov wrote this book a little too well. If you dare, read it, form your opinion, and hopefully don’t get too disturbed. That’s all from me for now. I wish you happy reading!”

Víťazkám marcovej čitateľskej súťaže gratulujeme a tešíme sa na ďalšie recenzie.

Mgr. Helena Kučerová a PhDr. Zuzana Ďurníková Ondráčková, PhD.