Vyučovanie kresby v študijnom odbore dizajn interiéru

Začiatkom 2. polroka školského roka 2024/2025 si žiaci 2. ročníka študijného odboru 8614 M dizajn interiéru prešli sériou kreatívnych experimentov, ktoré absolvovali počas vyučovania kresby. Práca s perom, uhlíkom, grafitom a bielou farbou im otvorila nové možnosti, ako sa sústrediť na kontrasty svetla a tieňa, vytvárať atmosféru a rozvíjať vizuálnu pamäť. 

Naučili sa pozerať na kresbu inak – nielen ako na realistické zobrazenie priestoru, ale využiť ju ako nástroj, ktorým dokážu vyjadriť svoje pocity, dojmy a osobné prežívanie miesta. Cieľom netradičného vyučovania bolo podnietiť žiakov, aby rozvíjali svoj cit pre kompozíciu, textúru a experimentovali s rôznymi výrazovými možnosťami kresby. Kreatívna odvaha, schopnosť vystúpiť zo zabehnutých postupov a záujem hľadať nové vizuálne riešenia sú kľúčové zručnosti, ktoré si z tohto procesu odniesli.

Kresba sa tak pre nich stáva nielen technickou zručnosťou, ale aj spôsobom, ako lepšie porozumieť priestoru, ktorý tvoria, a svetu, ktorý ich obklopuje.

Mgr. art. Róbert Záhoranský