Zelené aktivity

Školský rok 2023/2024 sa niesol v duchu „zelených“ aktivít a podpory trvalo udržateľného rozvoja. Školský ekologický tím, ktorý vedie Mgr. Mária Krpelan, sa aktívne zapojil do zlepšenia podmienok pre vzdelávanie a do revitalizácie okolia školy.

Aktuálne environmentálne aktivity, realizované v spolupráci so žiakmi zapojenými do programu DofE, smerujú ku vytvoreniu esteticky príjemného prostredia pri školských dielňach a parkovisku. Na úprave okolia, tvorbe  záhonov a výsadbe kvetín sa počas posledných májových dní podieľali Mgr. Mária Krpelan, Mgr. Jana Hrabovská, Mgr. art. Martina Michnicová a Mgr. art. Ľubomír Mati. Naši kolegovia v čase súvislej umeleckej praxe a osobného voľna upravili a revitalizovali okolie, zároveň svojou aktivitou prispeli ku zlepšeniu wellbingu žiakov a pedagógov. Na tvorbe návrhov a  vizualizácií prostredia so záhonmi sa podieľali žiaci študijného odboru 8614 M dizajn interiéru pod vedením Mgr. art. Róberta Záhoranského.

V ďalších mesiacoch plánujeme doplniť kompost, vysadiť kríky, zabezpečiť nové nádoby na triedenie odpadu a upraviť vnútroblok medzi hlavnou budovou školy a dielňami. V interiéri školy vznikla zásluhou pána riaditeľa zelená „kvetinová“ stena, ktorá vo vestibule funkčne oddelila vstup do hlavnej budovy školy od časti určenej pre oddych a stravovanie. V spolupráci s koordinátorkou pre mimoškolskú umeleckú činnosť Mgr. art. Danielou Mládenkovou sme motivovali žiakov do realizácie výtvarných a fotografických súťaží s tematikou ochrany životného prostredia.

Aktivity školského ekologického tímu sú výborným spôsobom ako zapojiť žiakov a pedagógov do starostlivosti o životné prostredie. Vedenie školy ďakuje všetkým aktívnym žiakom a kolegom za spoluprácu a ich záujem o vytvorenie estetického a trvalo udržateľného prostredia.

PaedDr. Peter Majer, MBA