Erasmus+ Grafein Education v Novom Jičíne

Začiatkom mája 2022 sme sa znova streli s portugalskými a českými kamarátmi na našom poslednom stretnutí v rámci mobiliného projektu Erasmus+ „Grafein Education“. Päť dní pobytu v Novom Jičíne bolo fakt skvelých! Opäť sme sa ocitli v spoločnosti, kde jediné čo si prajete, je zastaviť čas, pretože tie chvíle s ľuďmi, ktorých máte radi, utekajú najrýchlejšie. Naším hlavným cieľom bolo pripraviť výstavu, ktorú prišiel vo štvrtok slávnostne otvoriť pán starosta Nového Jičína Mgr. Stanislav Kopecký. Témou výstavy boli grafické a fotografické techniky, ktoré sme sa počas realizácie projektu naučili. A ja si myslím, že výsledok stál za to…

V pondelok ráno sme vycestovali zo Žiliny a naše dobrodružstvo sa začalo. Boli sme plní nadšenia z toho, že opäť uvidíme našich kamarátov. Srdečne nás privítali žiaci a učitelia zo strednej odbornej školy EDUCA v Novom Jičíne. Ihneď po úvodnom príhovore sme sa pustili do pripravovania záverečnej výstavy. Keď sme dokončili našu prácu, tak nám českí kamoši spolu s pani učiteľkami pripravili skvelý program. Navštívili sme múzeum klobúkov, kde sme zažili kopec srandy a pozreli sme si krásny výhľad na Nový Jičín z mestskej radnice. Večer sme mali barbecue, kde sme oprášili naše zručnosti týkajúce sa opekania. Určite aj zopár obhorených špekačiek by ste tu našli. 🙂

Počas ďalších dní sme dokončili posledné úpravy a vytvorili plagát k našej technike – kyanotypii. Po dokončení sme mali voľno, tak sme tento čas využili naplno a celé popoludnie sme strávili s našimi kamarátmi z Portugalska v mestskom parku. Nastal ďalší krásny slnečný deň a spoločne sme išli na výlet do Zlína. Navštívili sme českú obuvnícku firmu Baťa, ktorú založili súrodenci Anna, Antonín a Tomáš Baťoví v septembri 1894. To, čo dokázal Tomáš Baťa, by malo byť inšpiráciou pre každého z nás. Bol to jednoducho frajer. 

Nadišiel posledný a zároveň ten najťažší deň. Našou úlohou bolo napísať zhodnotenie celého programu. Spoločne sme si zaspomínali na všetky pekné chvíle, ktoré sme zažili. Pevne veríme, že sa opäť čoskoro všetci stretneme, pretože naše kamarátstvo vydrží navždy. Určite to neberieme ako lúčenie. Ďakujeme za toto dobrodružstvo a prajeme vám zažiť to isté, pretože je to ozaj skúsenosť, ktorá vám zmení život!

Z celého srdca by sme sa chceli poďakovať aj pánovi riaditeľovi, pánovi zástupcovi a všetkým učiteľom, ktorí boli s nami v Novom Jičíne za to, že nám poskytli túto príležitosť. Môžeme povedať, že nám to zmenilo pohľady do života a bola to jednoznačne jedna z najlepších skúseností, akú sme kedy zažili. Ešte raz vám z celého srdca ďakujeme!

Simona Kotuľová a vaši kamoši z II.A a II.B