Maratón písania listov

Write for Rights je najväčšie ľudskoprávne podujatie na svete. Amnesty International usporadúva túto udalosť pravidelne pri príležitosti Medzinárodného dňa ľudských práv (10. december). Ľudia z celého sveta píšu a odosielajú počas niekoľkých týždňov milióny listov solidarity a petícií, ktorými žiadajú spravodlivosť pre nespravodlivo väznených, utláčaných a prenasledovaných ľudí. 

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline sa zapojila do Maratónu písania listov po piatykrát. S ohľadom na zložitosť súčasnej situácie bude naše podujatie realizované v online priestore od 30. 11. 2020 do 18. 12. 2020 počas vyučovacích hodín občianskej náuky a anglického jazyka. Našim zámerom je zvýšiť záujem žiakov o ochranu ľudských práv, rozvíjať kritické myslenie a diskutovať o aktuálnych prípadoch porušovania ľudských práv vo svete.

Príbehy ľudí, za ktorých práva bojujeme, nájdete na stránke https://maraton.amnesty.sk a v priložených prípadových kartách: 

1. Gustavo Gatica – Čile – anglická verzia, slovenská verzia

2. Melike Balkan a Özgür Gür – Turecko – anglická verzia, slovenská verzia

3. Nassima al-Sada – Saudská Arábia – anglická verzia, slovenská verzia

4. Paing Phyo Min (De Yay) – Mjanmarsko – anglická verzia, slovenská verzia

5. El Hiblu 3 – Malta – anglická verzia, slovenská verzia

6. Jani Silva – Kolumbia – anglická verzia, slovenská verzia

7. Germain Rukuki – Burundi – anglická verzia, slovenská verzia

Súkromná škola umeleckého priemyslu v Žiline ako organizátor podujatia plánuje ukončiť Maratón písania listov podpisovou akciou dňa 11. 01. 2021 v priestoroch školy. Žiaci môžu podporiť skupinu nespravodlivo väznených, utláčaných a prenasledovaných ľudí individuálne online petíciou na https://maraton.amnesty.sk/Do Maratónu písania listov možno prispieť aj formou zakúpenia online poštovej známky – https://amnesty.darujme.sk/pomozte-nam-dosiahnut-zmenu/.

PaedDr. Peter Majer