Správa z izolácie

Správa z izolácie“, s podtitulom „Povedzte nám ako prežívate izoláciu“ je názov súťaže, ktorú pre žiakov základných a stredných škôl vypísali redaktori Denníka N. Ich cieľom bolo lepšie spoznať a pochopiť, čo prežívajú a ako trávia čas v izolácii mladí ľudia a vytvoriť mozaiku skúseností a príbehov, ktorá priblíži kovidovú krízu aj generáciám, ktoré prídu po nás. Správa mohla mať podobu listu, úvahy, denníkového záznamu, fotografie, kresby, videa, komixu, básne.

Práce hodnotila porota zložená z novinárov a novinárok Denníka N, pričom ako hlavné kritériá si zvolila nápaditosť, kreativitu a výpovednú silu príspevku. Do súťaže sa zapojilo 789 mladých ľudí vo veku od 6 do 21 rokov. V tejto silnej konkurencii do užšieho výberu postúpili aj dve žiačky zo Súkromnej školy umeleckého priemyslu v Žiline – Rebeka Bartoneková (II.A) a Viktória Hanajíková (II.A), ktorá sa umiestnila vo výtvarnej kategórii na prvom mieste.

Snažila som sa vykresliť miesto, kde všetci v tomto období trávime najviac času – naše pracovne. Na fasáde domčeka sa odzrkadľuje zdĺhavé trvanie karantény. Pomaly obrastá machom, pretože ju nemá kto očistiť,“ napísala autorka. Online vyučovanie je podľa nej časovo náročnejšie ako bežný režim v škole. „Nemám čas na iné veci, iba na školu. Tento stav zobrazuje neporiadok v izbe. Stromy obklopujúce priestor zobrazujú prírodu, ktorá je jediným útočiskom pre pokoj človeka v tomto období.“

Do súťaže sa prihlásilo viacero obrázkov znázorňujúcich stiesnenosť izieb, bytov a domov, do ktorých nás zatvorila pandémia. Viktórii Hanajíkovej sa však podarilo zachytiť o čosi viac. Do svojej kresby doslova napratala všetky veci, ktoré pravdepodobne tvorili jej pandemický životný priestor. Na jednej strane to môže evokovať pocit úzkosti, stiesnenosti, neporiadku a chaosu, no na druhej strane tento súkromný vesmír vyžaruje aj nesmierny pocit pokoja a vyrovnanosti,“ uviedla členka poroty súťaže Jana Močková.

Vybrané práce budú zverejnené na webe a vo víkendovom vydaní tlačeného Denníka N, ktoré vyjde 7. mája 2021. Práce posudzovala porota v zložení – Ria Gehrerová, Ľudmila Kolesárová, Monika Kompaníková, Martina Koník, Jana Močková a Filip Struhárik. Úspech našej žiačky nás teší, všetkým zapojeným žiakom do súťaže prajeme veľa optimizmu, tvorivosti a „upratané izby“.

Mgr. art. Daniela Mládenková

 

Viktória Hanajíková – Správa z izolácie

Rebeka Bartoneková – Správa z izolácie