Utøya

22. júl 2011 sa zapísal do histórie Nórska teroristickým útokom na vládne budovy v Osle a na ostrov Utøya. Pri tomto útoku zahynulo 77 ľudí, z toho väčšina detí a mladých ľudí. Jedným z prítomných pri útoku na ostrove bol aj Erik Kursetgjerde, s ktorým sme mali príležitosť porozprávať sa o jeho príbehu a neskoršom občianskom aktivizme a činnosti v politike.

Na začiatku online debaty nám Erik opísal priebeh útoku z jeho pohľadu: „Spomínam si, ako sme začuli prvé výstrely a mysleli sme, že je to len pyrotechnika. Zrazu niekto skríkol, aby sme utekali. Nevedeli sme, čo sa deje a nastal chaos. Snažil som sa zachovať chladnú hlavu a zavolal som rodičom. Utiekol som ku skalnému útesu na okraji ostrova. Začal som plávať. Radšej by som sa utopil, ako by ma mal zastreliť. Z vody ma vytiahli záchranári na člnoch.

Sme radi, že sme mali možnosť vypočuť si Erikov príbeh a zároveň sa pýtať otázky typu ako táto tragická udalosť ovplyvnila jeho život, či sa cíti v Nórsku bezpečne, alebo či sa zaujíma o výtvarné umenie. Oceňujeme jeho úprimné odpovede a prajeme mu veľa úspechov v jeho politickej kariére a občianskom aktivizme.

Naše online stretnutie sa uskutočnilo dňa 11. 03. 2021 za účasti vyučujúcich anglického jazyka a vďaka spolupráci vedenia školy s občianskym združením Projekt Fórum so sídlom v Bratislave. Viac informácií o teroristických útokoch sa môžete dozvedieť vo filmoch 22 July, Utøya: July 22.

Estelle Marečková, Júlia Macáková a Filip Kováčik, IV.A a IV.B